Menstruace! Dar či prokletí?
Jak vnímáte svoji menstruaci vy?
Jsou to dny plné bolesti a utrpení nebo ji vítáte s radostí a užíváte si „své dny“? Víte, že menstruace může, ale vůbec nemusí bolet?
Co takhle vnímat menstruaci jako dar a užít si ten koktejl hormonů, který nás během cyklu doprovází naplno?
Menstruace – téma, o kterém se běžně nemluví – na jednu stranu jedním z cílů masových komerčních kampaní, na druhou stranu stále velké tabu.
Udivuje mě, jak velmi často se setkávám se ženami, pro které je menstruace synonymem pro dny plné utrpení a berou to jako normu. V naší společnosti jsme si prostě zvykli, že „to“ prostě bolí, doprovází „to“ špatné nálady, někdy i velké bolesti hlavy, nevolnosti až zvracení. A nejenom ženy toto často přijaly jako běžný standard. I někteří lékaři tvrdí, že se s tím nedá nic dělat! Maximálně zkusí nasadit hormonální antikoncepci, nebo předepíší silnější analgetika.
Ale tak to vůbec není!
Ano, menstruace je „tak trochu jiný stav“, ale vůbec nemusí bolet a dokonce se na ní můžete i těšit! Ano, opravdu těšit:)
Jak to máte Vy? Já jsem patřila mezi ty, které menstruace otravovala, styděla jsem se za ní a polykala růžové pilulky, abych mohla fungovat tak, jako většinu měsíce. Naštěstí jsem nikdy nezažila úporné křeče a nevolnosti tak, jak to popisují moje klientky, ale každoměsíční výrazné bolesti zad a kyčlí mi stačily.
A teď? Teď mě baví pozorovat ten koktejl hormonů, který se neustále promíchává v průběhu cyklu a od té doby, co jsem začala experimentovat s volnou menstruací, se na toto období opravdu těším! Může to znít šíleně, nebo alespoň mě to tak dříve znělo, ale je to tak.
Ale hezky popořadě.
Abychom mohli pochopit, jak to vše lze ovlivnit, je třeba nejdříve porozumět mechanismům, proč menstruace bolí. Jako první se podíváme na pánevní dno. To jsou vůlí ovladatelné svaly, které uzavírají spodní část pánve. Tyto svaly se mohou vlivem různých okolností ocitnout ve změněném napětí. Podle paní Mojžíšové (české fyzioterapeutky, která se zabývala pánevním dnem, léčbou sterilních pacientek atd.) se právě zvýšené napětí těchto svalů přenáší na hladkou svalovinu vnitřních orgánů. Při menstruaci přirozeně dochází ke stahům dělohy (podobně jako u porodu, ale v menší míře). Pokud je svalovina děložního hrdla ve zvýšeném napětí – děložní hrdlo je zúžené a hromadí se zde menstruační krev. Protože se děloha snaží tuto krev vypudit ven, začnou se o to usilovněji stěny stahovat a to je právě to, co může při menstruaci působit bolest.
Podle této teorie tedy správné cvičení pánevního dna, které vyrovná dysbalance v jeho napětí, od bolestí uleví.
Další z teorií tvrdí, že je to vlivem zvýšené hladiny prostaglandinů (látky podobné hormonům), což vede kintenzivnějším kontrakcím dělohy. Tady přichází na řadu odůvodnění hormonální antikoncepce. Zrušení ovulačního cyklu a změna hormonální hladiny v těle ovlivní i množství prostaglandinů, a tak by tedy menstruace měla být méně bolestivá. Ovšem i v tomto případě může pomoci cvičení, protože správný pohyb a především „oživení“ pánevní oblasti může vyrovnat hormonální hladiny.
Ale je také potřeba zamyslet se nad tím, jak vlastně menstruaci vnímáme, jaký emoční náboj pro nás má a jak přistupujeme k tomuto období a vlastně i sami k sobě. Společnost se nás snaží přesvědčit, že musíme být neustále výkonné, produktivní, společenské, plné elánu a dobré nálady.
Kolik jenom znáte reklam, kdy žena použije příslušnou menstruační pomůcku a může tančit na party s přáteli, hrát fotbal, skákat padákem a věšet se hlavou dolů, je v pohodě a nic není poznat? Ale tak to prostě není, že? Jsou dny, kdy potřebujeme svůj klid, „zahrabat se do své nory“ a odpočívat. A je to tak v pořádku.
Menstruace je něco, co je přirozenou součástí ženského života a i „ty nálady“, snížená výkonnost a jakási emocionální předrážděnost k tomu prostě přirozeně patří. Tedy jako ženy jsme sami sebou, pokud tyto změny vnímáme.
Co ale dělat, když Vás bolest trhá na kusy? Je spousta způsobů, jak si pomoci. Bylinky, teplo, aromaterapie, obklady, cvičení atd. Chcete vědět více? Přijďte na mou přednášku o nebolestivé menstruaci nebo na individuální konzultaci 😉
Ale také je dobré zamyslet se trochu více komplexně. Není to o tom, že budete dělat něco výjimečného jen při tom, když máte bolesti. Kouzlo celé věci je v tom, že zkusíte změnit pohled na celý svůj cyklus, tedy vlastně na svůj život. Neříkám, abyste hned teď udělaly radikální změnu, odešly z práce, vyměnily partnera a začaly nosit jenom dlouhé sukně a šperky podtrhující vaše ženství J
Myslím tím, abyste trochu změnily způsob uvažování a pokusily se na první místo svého hodnotového žebříčku postavit sebe a své zdraví. Co si budeme povídat, nic ve Vašem životě (vaše vztahy, rodina, práce, kariera, koníčky) nebude dobře fungovat, pokud Vy sama nebudete v pohodě a nebude Vám ve Vašem těle dobře.
Mnoho žen mi na kurzech a v terapiích říká, že nemůžou cvičit, odpočívat, nebo si jinak věnovat dostatek péče, protože se musí věnovat dětem, partnerovi, práci…..
Milé ženy, chcete dát svým dětem to nejlepší? Tak jim dejte spokojenou a zdravou maminku. Pokud Vy budete v napětí, nepohodě či bolestech, nebudete mít možnost podávat dobré výkony ani jako matka, jako partnerka, zaměstnankyně, šéfka, podnikatelka, zkrátka nebudete v žádné ze svých rolí využívat svůj plný potenciál, protože na to prostě nebudete mít dost sil.
Menstruace je prostě součást našeho přirozeného fungování, je to očistný proces pro naše tělo a především pro naši dělohu, taky aby byla zdravá a připravená stvořit v sobě zázrak zázraků – nový život.
Jiné takové místo na světě neexistuje. Pojďme tedy na ty naše kouzelné ženské orgány nahlížet s trochu větším respektem a láskou. I když třeba děti nemáme, nechceme je, nebo nemůžeme mít.
Tento „generátor“ naší ženské energie si prostě zaslouží naši láskyplnou pozornost.
Na závěr bych ještě chtěla zmínit, že tyto návody, jak si pomoci od bolestivé menstruace, jsou určené ženám, které takto trpí při své menstruaci od začátku, nebo se u nich postupně něco změnilo a lékařská vyšetření neukázala žádné komplikace.
Jakákoliv výrazná změna z jinak zaběhnutého řádu je signál od našeho těla, že něco není v pořádku. Pokud jste tedy neměla dříve při menstruaci obtíže a nyní Vám začaly bolesti, přišlo výraznější krvácení, nebo zásadní změna ve změně cyklu, tak je vždy lepší nechat se vyšetřit lékařem.
Za těmito odchylkami od Vašeho normálu se může skrývat závažnější onemocnění, jehož léčbu není dobré zanedbat.