Endometrióza z pohledu kraniosakrální terapie

Endometrióza je jedno z nejčastějších gynekologické onemocnění, které trápí přibližně každou desátou ženu (někdy se uvádí i každou osmou). Týká se nejen těla, ale ovlivňuje velmi i psychiku.  Kraniosakrální terapie může přinést úlevu. Více o kraniosakrální terapii zde.

U endometriózy se objevuje tkáň podobná děložní sliznici jinde než v děloze, nejčastěji v malé pánvi. A také reaguje na hormony menstruačního cyklu, tudíž roste, rozpadá se a krvácí. Jen nemá tělo jak opustit a imunitní systém si s ní neporadí, usadí se na okolních tkáních a způsobuje lokální zánět, který se zhojí vazivovou jizvou.

Tkáně a vazivo se časem přilepí k sobě a vytvářejí se adheze, srůsty a jizvy, které omezují volný pohyb orgánů v břišní dutině a způsobují bolest. Bolestivá je menstruace, někdy i ovulace, bolestivý může být pohlavní styk a přibližně v 50% je endometrióza spojena i s problémy s otěhotněním.

Všechna tato bolest bývá velmi vysilující a může vyústit ve velké emocionální trápení.

Pokud máme my ženy obtíže, které řešíme dlouhodobě s lékaři, snadno se nám stane, že se začneme soustředit na logické řešení našeho problému. Máme za sebou plno vyšetření, snažíme se porozumět jejich výsledkům, zvažujeme různé možnosti, děláme rozhodnutí, bereme léky a absolvujeme operace. Jsme nastaveny logicky, náš mozek pracuje a usilovně hledáme řešení.

Naše pocity v celé té mašinérii nemají obvykle moc prostoru. Jen chvílemi a někde v hloubce sebe cítíme, že to není tak úplně ono. Že už jsme z toho unavené, že máme strach, že už to nejsme tak úplně my a staly jsme se kolečkem v soukolí zdravotnictví.

My ženy jsme zaměřené na emoční prožívání. Potřebujeme především cítit, potřebujeme vnímat své tělo, naslouchat intuici. To neznamená, že nepoužíváme mozek a inteligenci! Jen je pro nás důležité být také v kontaktu se svými emocemi a naslouchat tělu.

Především problémy a nemoci v oblasti pánve úzce souvisí s naším vnímáním a pocity.

Pánev je centrum našeho ženství. A je jako seismograf, který reaguje na stres, trápení, pocity ohrožení (skutečné i domnělé), strach a obavy. Ukládají se zde všechny neprožité emoce.

U žen s endometriózou, které ke mně chodí na kraniosakrální terapii, si všímám několika společných věcí. Často:
– nejsou zvyklé vnímat své tělo, mnohdy ani neví jak na to
– je pro ně těžké se nacítit do pánve
– nevnímají nebo podceňují své emoce a pocity
– tělo nemají propojené v jeden celek: hlava, pánev, případně nohy jsou odpojené a nejsou uzemněné (více v článku Vše, co jste chtěli vědět o uzemnění a báli jste se zeptat)

Díky kraniosakrální terapii vám pomůžu uvolnit tělo na hluboké úrovni, uzemnit jeho energii, postupně propojit jednotlivé části v jeden celek.

Podporuji své klientky, aby se naučily své tělo více vnímat, naslouchaly jeho signálům a zařadily tuto dovednost do svého života. Přestože jsme se to obvykle nemohli naučit od svých rodičů, není to běžné v naší kultuře ani náš životní styl to nepodporuje, nikdy není pozdě s tím začít.

Vnímání těla také současně rozvíjí schopnost věnovat se svým pocitům a dávat větší váhu emocím. Tak, aby prožívání mělo v našem životě více prostoru a bylo ve větší rovnováze s myšlením a konáním.

Vím, že je mnohdy těžké tělo vnímat, především, pokud jej trápí bolest. A že není snadné cítit nepříjemné emoce, které si mnohdy nevědomky ukládáme v těle po celé roky. Ale jde to.

Kraniosakrální terapie je velmi jemná a díky ní mohu vytvářet bezpečné, laskavé a přijímající prostředí. Mohu vést klientky k tomu, aby našly sílu samy v sobě a byly si vědomy svých vnitřních zdrojů.

Potom mohou lehčeji nahlédnout na skryté emoce a bolestivá místa a nalézt cestu k uzdravení.

1 (1)

Autorka článku:
Ing. Zuzana Bestová

 

Přejít nahoru