ovulační bolesti

Bolestivé menstruaci je v poslední době věnováno mnoho pozornosti. Jak v souvislosti s endometriózou, ale i bez zjevné příčiny. Nyní si ale posvítíme na bolesti doprovázející ovulaci. O těch se tolik nemluví, ale určitému procentu žen také velmi ztěžují život. A někdy i znemožňují šance na otěhotnění, protože ženy přes bolesti a nevolnost nejsou schopny milování a přirozené početí tak pro ně není možné.  

Ovulace je jednou z fází ženského cyklu

V Graafově folikulu ve vaječníku dozraje vajíčko, folikul praskne a vajíčko se tak uvolní a vyplave do břišní dutiny. Tam je ihned zachyceno nálevkou vejcovodu a skrz něj transportováno až do dělohy. To vše se děje díky poměrně rychlým hormonálním změnám.

Ovulační bolesti mohou mít vícero příčin (např. hormonálních, nebo se jedná o projev endometriózy), ale co už je méně známo je, že ovulace může být bolestivá z příčin mechanických. Právě s těmi mechanickými dokážeme na fyzioterapii pracovat našima rukama – viscerální manipulací.

Co se myslí těmi mechanickými příčinami?

Například zúžení vejcovodu. Kanál vejcovodu je poměrně úzký a pokud v něm není dostatek prostoru, může blokovat procházení vajíčka při ovulaci, což může vést  ke křečím a někdy i k mimoděložnímu těhotenství. Stěny vejcovodu jsou totiž mimojiné vystlány svalovinou, která je schopna se aktivovat a vejcovod zúžit. Aktivuje se na základě ladění autonomního nervového systému. 

Pokud je náš nervový systém v dané oblasti nastavený v režimu fight or flight (braň se nebo uteč), může to způsobit spasmus (stažení) svalstva ve vejcovodu. Tímto může být průchod vajíčka blokován. Někdy si ženy nesou ve svých tkání pozůstatky traumatu a jejich systém zůstává ve více stresovém nastavení. Svaly jsou ve vysokém napětí a průsvit vejcovodu je tak neustále zúžený. 

Jemný plošný tlak, který vyvíjíme na tkáně při viscerální manipulaci přepne nervový systém do parasympatického ladění (klidu a pohody), kdy vše může krásně povolit. Tím pádem se vejcovod uvolní a vznikne prostor pro cestování vajíčka. 

Další příčina obtíží může být na základě srůstů nebo i laicky řečeno přilepení tkání k sobě. Naše břicho je totiž plné orgánů a každý z nich vykonává během dne nějaký pohyb, pokud jsou zde srůsty, pohyby orgány vykonávat nemůžou a to může vést k různým obtížím a bolestem. Stejně tak je to u vejcovodu. Pokud je zde srůst, vajíčko nemusí volně procházet. Srůsty vznikají pooperačně, ale také pozánětlivě. Jedná se o v celku pevné spojení, a tak víme, že pravé srůsty viscerální manipulací neodstraníme, ale jde o to, že tkáně v okolí srůstu mohou být pouze “přilepeny k sobě” a to už viscerální manipulací můžeme ovlivnit dobře.

Někdy může být bolestivá ovulace zapříčiněna flexurou vejcovodu. To znamená, že je vejcovod ohnutý tak, že jim vajíčko nemůže projít. Pokud je tento ohyb vrozený, tak s ním většinou tolik nezmůžeme, někdy je ale získaný v průběhu života a tam je šance na úspěšné ošetření vyšší.

Příčinou také může být chronický zánět v oblasti vejcovodu. Viscerální manipulací můžeme zlepšovat prokrvení dané oblasti, tím se k příslušným místům bude moci dostat více krevních elementů a potencionálně se zlepšuje možnost imunity zde zasáhnout.

Pokud i vás trápí bolesti při ovulaci, nebo problémy s početím (které také mohou souviset s výše popsanými obtížemi), dopřejte si naši péči.

Kromě fyzioterapie se můžete zaměřit i na změnu stravy či zařadit vhodné doplňky pro úpravu hormonální nerovnováhy. S tím vám může pomoci naše výživová poradkyně Petra Henychová.

5 (2)

Autorka článku:
Mgr. Lenka Chuchutová

 

Přejít nahoru